
Ako si vybrať tú „správnu“ vysokú školu
Odštartoval nám rok 2023 a pre maturantov sa blíži čas podávania prihlášok na vysokú školu. Pre niektorých to je jednoduchým rozhodnutím, avšak pre tých ostatných to je náročný rozhodovací proces. Aj vy máte otázky: Aký odbor s vybrať? bude ma to baviť? Ako tam budem cestovať? Čo chcem vlastne v budúcnosti robiť? Chcem študovať na Slovensku, alebo v zahraničí?
Vybrať si svoj smer štúdia a neskôr aj kariéry nie je jednoduché. Najväčším pomocníkom je dostatočná komunikácia s blízkymi a dostatok informácií o školách. Pomôžeme ti pár radami, ktoré by mohli byť užitočnými pri ich výbere tvojej vysokej školy.
1. Počúvaj odporúčania okolia, avšak rozhodnuj sa sám za seba
Možno si sa stretol s tým, že ti výber vysokej školy niekto ovplyvňoval a potláčal smer, ku ktorému inklinuješ. Konštruktívny názor môžeš akceptovať, avšak nestrácaj čas štúdiom, ktoré ťa nebude baviť. Ak si vnútorne presvedčený, aké štúdium ťa bude baviť stoj si za svojim rozhodnutím.
2. Informácie sú nad zlato
Preto by mali byť tvojim hlavným ťažiskom aj pri premýšľaní nad vysokou školou. Portály o vysokých školách ti vedia dať všeobecný prehľad o tvojich možnostiach, kam ísť. Je to dôležité pretože mnohí z nás, ktorí sa na výšku dostali, si zvyknú hovoriť: ,,Ajaj, keby som o tejto škole vedel, idem sem.” Nezanedbaj svoj prehľad.
3. Dobrý môže byť aj plán B
To platí aj pri prihláškach. Ak si si už vysokú školu vybral, avšak vieš, že budeš mať vysokú konkurenciu, zvoľ si tam aj príbuzný odbor, alebo rovnaký na inej škole. Samozrejme, ak máš možnosť. Ak ťa nevezmú tam, kde si chcel budeš mať “bočné dvierka” a možno ťa začnú baviť viac, ako to, kde si primárne chcel ísť.
4. Čo potom?
Vysoká škola je peknou fázou života, avšak netrvá večne a preto je dobré myslieť na to, čo budeš robiť po nej. V najlepšom prípade ti práve štúdium na nej pomôže nájsť dobrú prácu. Pri výbere vysokej školy je fajn čiastočne myslieť aj na svoju budúcu prácu, ako sa v nej vidíš.
5. Deň otvorených dverí
Ide o podujatie, ktoré ti môže taktiež veľmi pomôcť. Hovorí sa, že radšej raz vidieť, ako stokrát počuť, alebo čítať. Máš možnosť vidieť priestory, ľudí a atmosféru, v ktorých budeš počas štúdia tráviť svoj čas. To znamená, že nadobudneš veľmi podstatný faktor, ktorý ťa utvrdí o správnom rozhodnutí, alebo naopak, odradí.
6. Zanalyzuj sa
Na záver ti môžeme odporučiť analýzu, ktorá ti môže pomôcť pri rozhodovaní o škole ešte viac. Napíš si všetky pozitíva a negatíva na vybrané školy. K jednotlivým faktorom si môžeš priradiť rôzne váhy a oboduj si ich. Ak ti to vyšlo na remízu, rozšír si to ešte o pohľad do budúcnosti a pridaj si na papier príležitosti, ktoré ti môžu v budúcnosti priniesť ďalšie pozitíva, ako napr. nadobudnutie kontaktov, alebo vedomosti, ktoré ťa zaujímajú atď. Nezabudni pridať aj hrozby, ktoré sú druhou stranou a medzi ktoré môže spadať napríklad náročnosť hľadania práce v budúcnosti.
7. Nech ťa to baví
Posledným bodom je podstatný fakt. Škola môže byť náročná, avšak ak robíš to, čo ťa napĺňa, hneď ide všetko hladšie. Treba myslieť na to, že škola nepotrvá 2 dni a teda budeš tam tráviť viac času. Spoznáš nových ľudí, ktorí ťa posunú taktiež ďalej, avšak záleží aj od teba, ako sa chopíš svojej šance a keď pracuješ na tom, čo ťa uspokojuje, budeš sa cítiť oveľa lepšie. Toto pravidlo bude mať konsekvenciu aj po škole. Ak si sa ho držal, je vyššia šanca, že po škole budeš vedieť, akú kariéru chceš presne odštartovať.

Veríme, že sa dobre rozhodneš a zároveň, ak máš potenciál a tvoje ukazovatele mieria aj na FIIT STU podaj si k nám prihlášku. Kvalitu štúdia o IT svete ti vieme zaručiť: https://is.stuba.sk/prihlaska/?lang=sk
A stručné dôvody, prečo si vybrať práve nás nájdeš tu: https://studuj.fiit.sk/6-dovodov-preco/
Nech bude tvoj študijný príbeh akýkoľvek, držíme ti palce a prajeme šťastný nový rok 2023.
