
FIIT STU s autom na snímanie ciest zahviezdila na Vedeckom veľtrhu 2022
Po takmer dvojročnej pauze zapríčinenej pandémiou koronavírusu sa opäť vrátilo obľúbené podujatie Vedecký veľtrh. Tisícky detí zo základných a stredných škôl, ich učitelia i široká verejnosť sa premenili na vedcov, vynálezcov a inovátorov. Dôkazom veľkej obľuby tohto eventu je fakt, že ide už o piaty ročník ukážky toho najlepšieho zo sveta vied a výskumu z celého Slovenska.
„Sme nesmierne radi, že naše podujatie vyvoláva u mladých ľudí záujem o vedu a techniku. Treba povedať, že účasť na Vedeckom veľtrhu sa pre mnohé odborné školy stala akýmsi rituálom začiatku školského roka. A, preto si myslíme, že organizovať Vedecký veľtrh má rozhodne zmysel,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Diana Mareková Theizlová.
Vedecký veľtrh organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Počiatky projektu smerujú do Českej republiky, kde sa jeho zakladateľ, Charles Adam Peake, stretol na Vedeckom veľtrhu s bývalým ministrom školstva vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxlerom. Tomu sa projekt zapáčil, že sa ho rozhodol usporiadať aj na Slovensku. Pán Draxler bol spolu s prorektorom FMFI UK prof. RNDr. Jozef Masarikom, DrSc. patrónom Vedeckého veľtrhu 2022.
Čo bolo pre návštevníkov pripravené tento rok?
Celodenný program bol naozaj pestrý. Návštevníci sa mohli zapojiť do rôznych experimentov, kvízov a vedeckých hier z oblastí, ako sú fyzika, matematika, robotika, astronómia aj ekológia. Vedecký veľtrh nie je len o interaktivite s vedou, ale aj šancou pre inštitúcie predviesť ich oceňované vynálezy a porozprávať sa s nádejnými budúcimi vedcami. Každý sa mohol naučiť niečo o plazme, o metódach skúmania ľudskej kostry, o tom, ako funguje 3D tlačiareň, ako si zostaviť vlastný počítač i o dronoch a skrytom živote pod hladinou mora.

„Podobne, ako v predchádzajúcich ročníkoch, aj tento rok prezentovalo rôzne vedné odbory až štyridsať štyri vystavovateľov. Z toho viac ako 20 katedier fakúlt vysokých škôl a cez 25 stredných odborných škôl, no nechýbali ani vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry,“ upresnila koordinátorka projektu Diana Mareková Theizlová.
Na prestížnom podujatí, akým Vedecký veľtrh bezpochyby je, nemohla chýbať ani FIIT STU. Naši výskumníci z Automotive Innovation Lab, Marek Galinski, Matej Janeba, a Peter Lehoczký, si ako hlavný exponát pre účastníkov priviezli prototyp vozidla Defender zapožičaného od nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover. Tento model ale zďaleka nie je obyčajný. Je osadený senzormi technológie AIL System Solution, ktoré sú nevyhnutné pre autonómnu jazdu. Ide o pilotný projekt s ministerstvom dopravy a výstavby s cieľom testovať pripravenosť slovenských ciest na nasadzovanie inteligentnej dopravy. Testovanie sa týka vodorovného a zvislého dopravného značenia na vybraných úsekoch ciest Bratislavy, diaľnic, ciest I., II. a III. triedy. Výsledky testovania určia či sú dopravné značenia čitateľné modernými autami. Tie sa následne použijú ako základ pre bezpečnejšiu a automatizovanejšiu dopravu na Slovensku.

Naša fakulta zožala na podujatí veľký úspech. K stánku po celý deň prichádzali húfy malých i veľkých detí, rodičov aj množstvo okoloidúcich. „Deti boli najviac fascinované premietaním lidaru na monitore, keďže ten bežne nevidia. Samozrejme, že najväčším lákadlom bolo samotné auto, s ktorým sa chcel odfotiť skoro každý, kto sa pri nás zastavil. Bol som rád, že sme mali možnosť stretnúť aj veľa potenciálnych študentov. Priblížili sme im život na fakulte, čo môžu očakávať a, ako si podať prihlášku. Vo všeobecnosti bol Vedecký veľtrh skvelou príležitosťou priblížiť našu prácu verejnosti a všetkým milovníkom vedy. Určite sa teším na budúci rok”, približuje atmosféru podujatia Marek Galinski.
Zdroj titulnej strany: Vedecký veľtrh
Tag:FIIT STU, Vedecký veľtrh