Back

Podpora pre slovenské školstvo prostredníctvom novej Učebnice informačnej bezpečnosti pre stredné školy a gymnáziá

V školstve sú nutné zmeny a malými krokmi smerujeme k lepšiemu a prispieva k tomu aj nová učebnica informačných technológii. Informatickej knižnici FIIT STU sa krstil druhý diel výnimočnej učebnice Informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá, ktorá učí študentov, ako byť v digitálnom svete v bezpečí. 

V posledných rokoch je veľa kontroverzie ohľadom
školstva, kvality školského systému, ohodnotenia učiteľov a relevantnosti
učebných podkladov a materiálov na Slovensku. Debatuje sa o osnovách, o kvalite učebného materiálu a spôsobe, ktorý vedie študentov k záujmu o látku
ktorá sa preberá, a o spôsobe akým ju učitelia/ profesori podávajú. Svet
sa rapídnym tempom posúva dopredu v technológiách a výskume vo
všetkých oblastiach, no najrýchlejšie v oblasti IT technológií. Ešte pred
10-mi rokmi sa na základných školách neučila informatika, ale iba „počítače“, čo
prevažne znamenalo prácu s word dokumentom a základy práce s internetom.
V dnešnej dobe už malé deti vedia lepšie pracovať s počítačmi, tabletmi
aj telefónmi, než drvivá väčšina dospelých. Preto naučiť deti problematiku informačnej bezpečnosti je nevyhnutné. Dalo by sa toho na Slovensku skritizovať veľa, no aj napriek tomu tu máme množstvo ľudí so zápalom pre školstvo, vzdelanie a obsah štúdia. Presne medzi tých správne zapálených ľudí patrí aj štvorica osobnosti z oblasti IT: Marek Zeman, Jaroslav Oster, Daniel Chromek a Miroslav Blšák. 

Táto štvorica totiž 3.4.2023 oficiálne pokrstila druhú časť úspešnej Učebnice informačnej bezpečnosti pre stredné školy a gymnáziá, ktorá obsahuje kvalitné
materiály na vzdelávanie žiakov o informačnej bezpečnosti, ako uceleného
predmetu na stredných školách a zároveň aj pokladá základy pre zavedenie
tém medzipredmetovej výuky. Knihu predstavilo Občianske združenie Preventista na základe podpory Nadácie ESET a ďalších partnerov.

 

Prvý diel tejto učebnice bol zameraný na osobnú bezpečnosť,
práca žiakov s mobilnými telefónmi a počítačmi a tento druhý
diel rozoberá témy, ako najčastejšie útoky prostredníctvom sociálneho
inžinierstva a bezpečnostne normy v organizácii. Táto učebnica umožňuje
žiakom zo stredných škôl výborne sa zaučiť pre prácu v IT bezpečnosti a pre
zlepšenie odborného vzdelania. Je však vhodná aj pre IT manažérov, ako metodická príručka pre dovzdelanie sa v pokroku technológií v oblasti bezpečnosti, ako základ bezpečného chodu už dnes každej firmy.  

Naša fakulta sa stala miestom krstu druhej časti úspešnej Učebnice informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá. Učebnicu vydalo združenie pre bezpečnosť a prevenciu OZ Preventista a autormi sú uznávané osobnosti z praxe v oblasti digitálnej bezpečnosti: Jaroslav Oster, bezpečnostný konzultant spoločnosti Info consult, Miroslav Blšák, učiteľ informatiky na 1. Súkromnom Banskobystrickom gymnáziu, Marek Zeman, vedúci oddelenia IT bezpečnosti v Tatrabanke a Daniel Chromek, vedúci oddelenia IT bezpečnosti v spoločnosti ESET. Jedným z recenzentov bol aj dekan FIIT STU Ivan Kotuliak a role krstného otca sa zhostil prevádzkový riaditeľ spoločnosti ESET Pavel Luka, ktorý dátovými konektormi učebnicu symbolicky pokrstil.

Gratulujeme autorom a veríme, že táto publikácia stredoškolákom pomôže správať sa vo virtuálnom svete obozretne, bezpečne a bude pre nich prínosom.