
Spojenie NFT s realitou
V priebehu posledných dvoch rokov sa stal pojem NFT (Non-fungible token) čoraz viac rozšíreným a neustále vyskakuje na každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o dianie v informatickom svete. Ako zodpovední mladí informatici, sme sa rozhodli k tejto sprške prispieť našim vlastným snažením. Pre tých, ktorí sa zatiaľ úspešne vyhli hypu okolo tohoto na relatívne nového buzz-wordu ponúkame aj drobné vysvetlenie na úvod.
V rámci decentralizovaných úložísk (blockchainov), ktoré sú najznámejšie vďaka ich využitiu v spojení s kryptomenami, ako sú napríklad Bitcoin, Ethereum alebo Monero, sa zároveň vytvárajú aj dva typy tokenov (žetónov). Jedná sa o fungible (zameniteľné) a non-fungible (nezameniteľné/unikátne). Skrátením Non-fungible token sa dostávame k už spomínanemu čarovnému slovíčku NFT.
Prečo sú ale tie NFT vlastne v poslednej dobe tak zaujímavé? Z ich podstaty a podstaty blockchainov ako takých sú perfektné na zabezpečenie/garantovanie originality a unikátnosti. Táto ich vlastnosť bola v priebehu minulého roka základom pre vznik trhu s NFT umením, ktorý mal na konci roka 2021 hodnotu okolo 41 miliárd USD. Naše riešenie sa však viac zameralo na prepojenie NFT na fyzický tovar.

Týmto previazaním sme na úvod umožnili bezpečné zapožičanie a predaj umeleckých diel, kedy sa digitálna kópia diela naviaže na NFT. To sa následne odovzdá nakupujúcej/požičiavajúcej strane už v momente transakcie. Na základe tohto NFT sa tak už od momentu transakcie vedia preukázať ako nový majiteľ alebo prenajímateľ daného umeleckého diela. Našim cieľom bolo takto znížiť pravdepodobnosť podvodu pri týchto transakciách (až 80% zločinov prepojených na umenie sú podvody) a zároveň umožniť ďalšie obchodovanie daného diela bez potreby čakania na ukončenie jeho prevozu.
Ďalším krokom by bolo previazanie NFT na iné súčasti života ako sú bývanie, alebo napríklad vlastnenie auta. Namiesto čakania v dlhých radoch na rôznych úradoch by vám pri nákupe nového bývania jednoducho pristálo do vašej peňaženky NFT naviazané na danú nehnuteľnosť a okamžite by ste sa stali jej právoplatnými majiteľmi.
Samozrejme sme mysleli aj na potenciálnu nedôveru ľudí voči novému systému, ktorý by bol udomácnený čisto v digitálnom svete. Preto sme pridali možnosť overenia vlastníctva daného NFT pomocou generovania certifikátu, kde sú všetky potrebné údaje pekne pokope.

Svet kryptomien ako taký ponúka relatívne veľkú mieru anonymity pri vykonávaní transakcií. To je jeho veľkou devízou, no zároveň je to živnou pôdou pre finančné podvody, ako napríklad pranie špinavých peňazí. Za rok 2021 sa preprali kryptomeny v hodnote viac ako 8,6 miliardy USD. Preto sme do našeho riešenia pridali aj AML (anti money laundering) modul, ktorý na základe informácii o predošlých transakciach peňaženky dosiahol na vybraných testovacích dátach úspešnosť viac ako 90% pri identifikovaní potenciálne podvodných peňaženiek.
Veľkou pomocou pri tvorbe nášho projektu bola minuloročná práca našich kolegov z vyššieho ročníka, ktorí sami vytvorili multifunkčnú krypto-fiat platobnú bránu (https://touchit.sk/blockpay-ako-platobna-brana-pre-e-shopy/345797). Tá bola základom nášho riešenia a umožnila nám prijímať platby v značnom množstve krypto a fiat mien.
Náš tím sa skladá výhradne zo študentov prvého ročníka inžinierskeho štúdia študijného programu Inteligentné Softvérové Systémy na FIIT STU: Nina Masaryková, Zuzana Wlachovská, Samuel Vanek, Dominik Puk, Adam Valach a Marek Štrba. Náš projekt viedol a zastrešoval Ing. Kristián Košťál PhD. za čo mu patrí vďaka.