
Utiecť za lepšími podmienkami do zahraničia nie je riešením
Mnoho študentov odchádza do zahraničia za štúdiom alebo lepšími podmienkami. Ale zamysleli ste sa nad vytvorením pracovného a výskumného prostredia u nás?
Ak si myslíte, že veľkosť štátu je kľúčová pri rozvoji krajiny, mýlite sa. Aj krajina ako Slovensko má veľký potenciál. Disponuje špičkovými výskumnými organizáciámi a výskumníkmi z rôznych vedných oblastí. Záleží len na na tom, aké má štát priority a na ľuďoch, ktorí sa tomu chcú venovať a podporiť vývoj vedy, techniky a samozrejme aj krajiny samotnej.

My na fakulte informatiky a informačných technológii robíme predovšetkým aplikovaný výskum. Aplikovaný výskum je možno v našich podmienkach jednoduchšie realizovateľný vďaka tomu, že často má priameho a jasného odberateľa výsledkov. Môže ním byť buď štát, alebo firma. Tento odberateľ výsledkov dokáže spravidla na výskum aj finančne prispieť, či poskytnúť mu lepšie zázemie. Preto sa na FIIT STU snažíme mať čo najviac partnerov z priemyslu, tzn. firiem, ktoré majú svoj interný výskum a vývoj a znalosti našich a ich expertov sa vedia navzájom doplniť a rozšíriť.
Slovenské vysoké školy majú vysoký potenciál rozvoja vedy a ponúkajú aj množstvo dôvodov prečo by sa im mali študenti venovať. Medzi základné patria najmä jazykové a geografické dôvody. V porovnaní so zahraničím je tu aj väčší priestor na sebarealizáciu. Vo vyspelejších krajinách s dlhodobou tradíciou výskumu, sa môže zdať, že výskumná infraštruktúra je už kompletne vybudovaná a prepracovaná. To môže študentom ako začínajúcim výskumníkom robiť problém v procese začleňovania aj pri samotnom výskume. Naša krajina ponúka priestor pre mladých výskumníkov smerovať výskum vlastným smerom.
Pri otázke prečo sa výskum na Slovensku neposúva rýchlym krokom dopredu je dôvodom aj únik mladých odborníkov do zahraničia. Faktom je, že dôvodom ich odchodu sú lepšie podmienky. Často sa však nezamýšľajú nad vytvorením podobných podmienok u nás. Potenciál krajiny je veľký, potrebujeme len väčšie odhodlanie.