
Výskumné Skupiny na FIIT sú priestor pre študentov zaradiť sa do medzinárodnej špičky v oblasti IT budúcnosti.
Štúdium na FIIT nie je len o sedení na prednáškach a cvičeniach. Fakulta Informatiky a Informačných technológií má pre študentov možnosť špeciálnej praxe vo výskumných skupinách. V druhom ročníku bakalárskeho stupňa majú študenti obrovskú voľnosť pri tvorbe vlastných rozvrhov a tým si majú možnosť nastaviť akým smerom sa chcú uberať. Nad rámec rozvrhu sa môžu zapojiť do výskumných skupín a rozhliadnuť sa aké možnosti ich čakajú vo vyšších ročníkoch a tak si lepšie vybrať oblasť záujmu. A teda naši študenti majú možnosť nazbierať skúsenosti už počas štúdia. Výskumných skupín na našej univerzite je celkovo 6, každá z nich má svoje zameranie, ktoré by sme vám chceli bližšie priblížiť v nasledovnom článku.
Vision and Graphics Group VGG (prof. Ing. Vanda Benešová PhD.)

Výskumná skupina Vision and Graphics Group sa zaoberá prácou s obrazom v digitálnej patologií a rádiologií, kde spájajú počitačové videnie a grafiku s hlbokými neurónovými sieťami v medicínskej aplikácií. Hlavným výskumným zameraním je vytvárať podporné nástroje na diagnostiku a kvantitatívnu analýzu ako je sčítavanie počtu buniek, plocha regiónu, tumor infiltration, grading a staging.
Ďalej sa zaoberajú náhľadom na celé patologické snímky, interpretovateľnosť segmentácie buniek a ako presne sieť príde k výsledku aby sa predišlo chybovosti. Záujmom je eliminácia nesprávnej interpretácie sieťovej vysvetliteľnosti kde vzniká problematika práce s dátami a metódami aktívneho učenia. Ďalšou témou skupiny ktorej sa venuje Ing. Miroslav Laco PhD. je modelovanie ľudskej pozornosti a problematika interakcie človeka s počítačom (HCI – Human Computer Interaction).
Pre viac informácií o tejto Výskumnej Skupine nájdeš tu: https://vgg.fiit.stuba.sk/
Cyber Security and IOT (CSI) (Ing. Pavol Helebrandt PhD.)

Výskumná skupina Cyber Security and IoT sa zaoberá vzájomným prepojením systémov, zariadení, senzorov, a ich spoľahlivosťou. Výskumné výzvy v oblasti bezpečnosti údajov a súkromia, kryptografie, sieťovej a systémovej bezpečnosti sú hlavným záujmom rozvoja tejto skupiny, ale zaoberá sa aj výskumom navrhovania energeticky efektívnych a bezpečných IoT zariadení a komunikácie.
Další výskum tejto skupiny zastrešuje Bc. Xiaolu Hou PhD. kde sa venuje hardware bezpečnosti, utokom postrannými kanalmi a fault attacks.
Cez partnerov Cisco a Checkpoint má Ing. Alex Valach priestor pre rozvoj bezpečnosti od diagnostiky a predikcie incidentov premávky v sieti a napadnutia z vonku. Jedným z cieľov skupiny je vytvorenie kybernetického polygonu Cyber Range na tréning a testovanie znalostí v oblasti prienikov do systému a obrany proti týmto prienikom.
Pre viac informácií o tejto Výskumnej Skupine nájdeš tu: https://www.fiit.stuba.sk/vyskumne-skupiny/csa.html?page_id=4863
Blockchain and FinTech (BlockFin) ( Ing. Kristián Košťál PhD. )
Výskumná skupina Blockchain and FinTech sa zaoberá snahou posunúť technický vývoj a inovácie aplikácií Blockchainu.

Súčasné projekty sa venujú použiteľnosti distribuovaných systémov, technikám boja proti praniu špinavých peňazí, nezastupiteľným tokenom (NFT), hlasovacím a volebným systémom založeným na blockchaine a kryptomenách. Táto výskumná skupina sa ďalej zaoberá spôsobmi ako sa priblížiť k Internet of Value – Metaverse, a tiež Carbon offsetting.
Projekt prof. Volodymyra Khilenka PhD. sa venuje výskumu v matematickej kryptografii.
Táto skupina sa venuje prepájaniu platobných systémov, aj kryptomenami na prepojenie eshopov napr. na PayPal alebo iné štandardné platobné systémy. Skupina sa taktiež venuje vyhodnocovaniu podnikových veľkých dát pre účely zjednodušenia procesov auditu.
Medzi osobnosťami tejto skupiny je nutné spomenúť Ing. Richarda Marko PhD. a projekty ktorým sa venuje sú techniky boja proti praniu špinavých peňazí, Know your customer a Adverse media screening a Ing. Lukáš Mastiľak sa venuje projektom sieťových protokolov, zvyšovania bezpečnosti s využitím Blockchainu a digitálna distribuovaná identita.
Blockchain- pilotne projekty- cirkulácia dokladov, digitálne aktíva a ich pôvod, emitovanie cenných papierov, decentralizovaná služba s dôkazom o oprávnenosti.
Pre viac informácií o tejto Výskumnej Skupine nájdeš tu: https://www.fiit.stuba.sk/vyskumne-skupiny/blockfin.html?page_id=4966
Automotive Innovation Lab AIL (Ing. Galinski Marek PhD.)

Výskumná skupina Automotive Innovation Lab AIL sa zaoberá rozvojom inteligentných senzorov a komunikáčných architektúr v prostredí V2X a inteligentnej dopravy, predovšetkým za účelom výskumu v oblasti bezpečnostných systémov a prepojiteľnosti vozidiel medzi sebou. V prebiehajúcich projektoch sa zameriava na analýzu čitateľnosti a zrozumiteľnosti informácii z prostredia cestnej dopravy pokročilými systémami vo vozidlách a výskumu v oblasti predchádzania úmrtnosti na cestách v súlade s víziou Europskej Únie pre Vision Zero použitím inteligentných technológií a komunikačných sietí.
V tejto výskumnej skupine pracuje Ing. Rastislav Bencel PhD. na príprave laboratoria Wi-Fi a bezdrôtových technológií a doc. Ing. Peter Trúchly PhD. aktívne prispieva vo výskumnej oblasti satelitných technológií.
Pre viac informácií o tejto Výskumnej Skupine nájdeš tu: https://ail.sk/
Artificial Inteligence and Knowledge Discovery (brAInworks) (doc. Mgr. MSc. Michal Kováč PhD.)
Výskumná skupina Artificial Inteligence and Knowleadge Discovery (brAInworks) sa zaoberá analýzou veľkých dát z oblasti medicíny. AI a štatistické učenie sa v tejto výskumnej skupine využíva na predpovedanie a vývoj chorôb a následné odporúčania pre najvhodnejšiu liečbu.

Pomocou umelej Inteligencie sa skúma celogénove sekvenovanie ľudskej DNA pomocou technológie Dáta printing. AI vie spozorovať mutácie a následne napomáha k riešeniu mnohých onkologických ochorení, v oblasti oftamologie, Neurovied a športovej vede. Umelá Inteligencia má masívnu perspektívu zlepšiť diagnostiku, odporúčania, prevenciu a následné testovanie liečebných postupov a farmakoterapie a to na základe štúdia dát z DNA, obrazového screeningu nielen jednorázovo ale aj z dlhodobého štúdia rôzne časovo odstúpených meraní, a kvalitatívne odlišných snímkov.
Doc. Mgr. Gabriela Czanner PhD. sa zaoberá spôsobmi ako využiť umelú Inteligenciu efektívnejšie v praxi cez expertízu v matematike a štatistike. Ako aplikovaná informatička spracúva komplexné dáta v oblasti medicíny. Za základ pokladá model Base, v ktorom sa súbežne buduje model inteligencie, dizajn, tvorenie modelu zisťuje neistota AI, komunikácia k pacientovi a vzájomné súvislosti. Nejednou zo zaujímavostí tejto výskumnej skupiny je aj schopnosť zisťovať ako dlho bude trvať kým pacient s Alzheimerom prejde do štádia kognitívnej poruchy, a tiež v mnohých iných ochoreniach zistovanie rezistencie na lieky.
Pre viac informácií o tejto Výskumnej Skupine nájdeš tu: https://www.fiit.stuba.sk/vyskumne-skupiny/brainworks.html?page_id=4967
Advanced Software Development (doc. Ing. Valentino Vranić PhD.)

Výskumná skupina AdvanSD skúma rôzne aspekty vývoja softvéru. V súčasnosti sa zameriava na reprezentáciu a opätovné využitie softvérových znalostí, pochopenia a kvality softvéru, ale aj metodológií vývoju softvérov. Do tejto výskumnej skupiny sa zaraďuje viacero oddelení kde sa riešia podrobnejšie problematiky ako: podpora programovania, organizačné vzory pre agilný vývoj softvéru, tvorba kódov, zachovanie kódov, efektívna komunikácia a orientovanie v programovaní. Ďalej sa zaoberá s CI/CD v zmysle automatizácie týchto procesov v súlade so štandardmi. Ing. Juraj Vincur zabezpečuje chod laboratória pre prvky virtuálnej reality, rozšírená aj zmiešaná. Ing. Eduard Kuric, PhD. zodpovedá za laboratórium používateľského zážitku (UX – user experience), napr. vo webových aplikáciách, vyhodnocovanie použiteľnosti a stanovenie metriky subjektivity a objektivity v kontexte UX.
Ďalšie Tímy: doc. Ing. Ján Lang, PhD. zodpovedá za Výučbový obsah a modelovanie obsahu, Ing. Fedor Lehocki, PhD zodpovedá za telemedicínu pri sledovaní zdravotného stavu pacientov alebo pri práci s ľuďmi v pokročilom veku. Ing. Giang NGUYEN, PhD. sa zaoberá počítačovou bezpečnosťou.
Pre viac informácií o tejto Výskumnej Skupine nájdeš tu: http://advansd.fiit.stuba.sk/
Máš záujem o témy niektorej z týchto 6 skupín? Chceš vedieť čo prinesie budúcnosť IT technológií a byť súčasťou napredovania, dávno predtým ako tento pokrok príde na trh pre bežnú populáciu? Určite stojí zato rozhliadnuť sa po voľných miestach práve do jednej z Výskumných skupín na FIIT. Návod nato ako sa pridať a aké rôzne možnosti študenti majú je veľmi jednoduchý. Premysli si čo ťa zaujíma, nájdi si vedúceho tej danej výskumnej skupiny a daj o sebe vedieť. Je možné že sa pravé ty staneš part-time stážistom v niektorej z nich a nadobudneš neoceniteľné skúsenosti.